Co w wypadku, gdy moja grupa krwi to RH-?

 

Zabieg aborcji farmakologicznej można przeprowadzić do 12. tygodnia ciąży. Jednakże, jeśli jesteś posiadaczką grupy krwi Rh-negatywnej (Rh-), może pojawić się pytanie dotyczące konieczności podania zastrzyku z anty-D globuliną. Zobacz jakie są zalecenia dotyczące anty-D globuliny w przypadku aborcji farmakologicznej.

Zazwyczaj lekarze doradzają zastrzyk z anty-D globuliną kobietom, które miały aborcję chirurgiczną, poronienie lub rodziły. Wynika to z faktu, że jeśli płód ma dodatnią grupę krwi i dochodzi do wymiany krwi między matką a płodem, kobieta może wytworzyć przeciwciała, które mogą mieć negatywny wpływ na kolejne urodzone dziecko.

Jednakże badania nad wczesną medyczną aborcją oraz spontanicznymi poronieniami w pierwszym trymestrze ciąży (do 12. tygodnia) wykazały, że wymiana krwi między kobietą a płodem albo w ogóle nie ma miejsca, albo jest bardzo mała. Dodatkowo, kobieta nie wytwarza znaczącej ilości przeciwciał, które mogłyby oddziaływać na przyszłe ciąże.

Dlatego też, aktualne zalecenia nie sugerują rutynowego podawania zastrzyku z anty-D globuliną po aborcji farmakologicznej u kobiet z grupą krwi Rh-. Jeśli jednak masz wątpliwości lub obawy, zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub udanie się do szpitala niezwłocznie po aborcji medycznej i poinformowanie o przebytym poronieniu oraz posiadaniu grupy krwi Rh-. Lekarz będzie mógł ocenić sytuację i zdecydować, czy konieczne jest podanie anty-D globuliny w Twoim przypadku.

Aby podsumować, aborcja farmakologiczna wczesnym etapie ciąży nie wymaga rutynowego podawania zastrzyku z anty-D globuliną u kobiet z grupą krwi Rh-. Jednak w przypadku wątpliwości lub obaw, zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że każdy przypadek jest indywidualny i wymaga profesjonalnej opinii medycznej.

Żródło: Hannafin B, Lovecchio F, Do Rh-negative women with first trimester spontaneous abortions need Rh immune globulin? Am J Emerg Med. 2006 Jul;24(4):487-9.

Produkty

Przewiń na górę