Stosowanie

Tabletki poronne stosowanie. Przedstawiamy zalecane sposoby i przeciwwskazania przyjmowania tabletek na poronienie, we wczesnym etapie ciąży.

 

Zastosowanie Misoprostol (200mcg) i Mifepristone (200mcg)

Połączeniu obu leków jest jednym z najskuteczniejszych sposobów przerwania ciąży do 9 tygodnia. Podczas gdy zdobycie Misoprostolu jest stosunkowo łatwe, ponieważ w Polsce jest ogólnodostępny w aptekach na receptę ( nazwy handlowe: Arthrotec, Arthrotec Forte, Cytotec) to zaopatrzenie się w Mifepristone (RU486) to nie lada wyzwanie. W naszym kraju tabletki „Mifegyne” nie zostały zarejestrowane. Można je nabyć za pośrednictwem sklepów internetowych. Przy zastosowaniu kombinacji Mifepristone i Misoprostolu skuteczność powodzenia zabiegu jest prawie stuprocentowe.

Czym są tabletki poronne?

Tabletka poronna Mifepristone, zwana popularnie RU486, to środek nowszej generacji. Jego działanie polega na blokowaniu receptorów w tkankach, które są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów. Najważniejsze jej działanie to blokowanie receptorów dla progesteronu. Progesteron jak wiadomo, jest kluczowym hormonem dla podtrzymania ciąży. Po zażyciu tabletki Mifepristone następuje jego blokada, co w efekcie wywołuje poronienie. Śluzówka macicy nie jest w stanie nadal odżywiać płodu, który zaczyna obumierać i zostaje wydalony.

Tabletki poronne Misoprostol, to popularna substancja stosowana na poronienie. Stosowana jest również w leczeniu chorób wrzodowych żołądka. Misoprostol jest stosowany przy aborcji farmakologicznej (do wywołania poronienia). Powoduje on zmiękczenie szyjki macicy, może wywoływać skurcze i wydalenie tkanki ciążowej. Przy zastosowaniu samego Misoprostolu powodzenie zabiegu aborcji jest możliwe, jednak skuteczność jest zdecydowanie niższa (ok.65%).

Skuteczność tabletek poronnych

W przypadku zastosowania samego Misoprostolu ok 65 na 100 kobiet przechodzi aborcję farmakologiczną pozytywnie.

Jeśli chodzi o kombinację Mifepristone i Misoprostolu to 98 na 100 kobiet kończy zabieg z powodzeniem. Ta metoda i kombinacja leków jest jedyną rekomendowaną metodą aborcji farmakologicznej przez WHO(Światowa Organizacja Zdrowia). Tabletki poronne stosowanie jest kompleksowo opisane poniżej.

Jakie tabletki poronne należy kupić?

Dla Twojego bezpieczeństwa i powodzenia zabiegu, najlepiej sprawdzi się zestaw składający się z:

 • 1 tabletki Mifepristone (200mcg)
 • 8 tabletek Misoprostolu (200mcg)

Taka kombinacja leków jest w zupełności wystarczająca, aby zabieg się powiódł. W internecie krążą informacje, że do kuracji potrzebne jest 12 tabletek Misoprostolu. Nie popieramy tej tezy. Jeśli kobieta chce wykonać aborcję farmakologiczną samym Misoprostolem, to jego ilość musi być wyższa. Jeśli stosuje go z Mifepristone nie ma takiej konieczności. Jeśli masz możliwość, połącz te dwa leki ze sobą.

Tabletki poronne stosowanie

Jeśli zdecydowałaś się na aborcję farmakologiczną i masz przed sobą zestaw leków, najpierw upewnij się czy są oryginalne. Pamiętaj. Skuteczny zestaw to taki, w którym znajduje się 1 tabletka Mifepristone i 8 tabletek Misoprostolu. Leki muszą być zapakowane w blistry z widoczną datą przydatności. Aby przystąpić do zabiegu powinnaś mieć przy sobie bliską osobę, która będzie świadoma tego co robisz. Jest to ważne, aby w przypadku powikłań udzielił Ci pomocy, zawiózł do lekarza czy szpitala. Nie obawiaj się, takie sytuacje są bardzo rzadkie i zazwyczaj kobiety podczas zabiegu nie wymagają konsultacji lekarskiej. Tabletki poronne stosowanie : Kiedy udać się po pomoc? Przyjęta reguła mówi, że zużycie dwóch, trzech podpasek MAXI na godzinę oznacza, iż krwawienie jest zbyt silne i należy udać się do lekarza. Pamiętaj, aby nie używać tamponów na żadnym etapie krwawienia. Ani pierwszego ani ostatniego dnia krwawienia. Kiedy już upewnisz się, że zestaw jest oryginalny i masz przy sobie bliską osobę, od której otrzymasz pomoc w razie czego, możesz zacząć przyjmowanie leków. Pamiętaj, aby nie spożywać alkoholu i narkotyków podczas zabiegu. Mogą źle wpłynąć na Twoją ocenę sytuacji i zmniejszają ich skuteczność. Podczas zabiegu, który trwa dwa dni staraj się trzymać lekkostrawną dietę i pić dużo wody.

Zażycie Mifepristone

Pierwszą tabletką, jaką musisz przyjąć to pojedyncza tabletka Mifepristone. Tą tabletkę należy połknąć i popić wodą. Zazwyczaj kobiety nie odczuwają żadnych odchyleń w samopoczuciu po jej zażyciu. Ta tabletka hamuje wytwarzanie progesteronu więc nie musisz odczuwać żadnych bóli brzucha czy skurczów. Zdarza się jednak(szczególnie kiedy ciąża jest bardzo młoda), że pacjentka odczuwa dyskomfort w podbrzuszu czy zauważa lekkie plamienie. Jeśli to nastąpi nie przerywaj zabiegu, pamiętaj, aby kontynuować go Misoprostolem. Tylko tak tkanka ciążowa wydali się z organizmu. Lekkie krwawienie czy plamienie jest zupełnie normalne jak i to, że nie odczujesz żadnych zmian w samopoczuciu.

Zażycie Misoprostolu

Po zażyciu Mifepristone należy odczekać 24 godziny. Po tym czasie weź 4 tabletki Misoprostolu i włóż pod język. Tabletek nie należy połykać, tylko trzymać pod językiem aż do rozpuszczenia-około 30-40 minut). Misoprostol ma dość gorzki smak i może wywoływać odruch wymiotny, jednak staraj się jak najdłużej trzymać go pod językiem. To, co będzie się rozpuszczało systematycznie połykaj, aby substancja na bieżąco dostawała się do organizmu. Kiedy całość się rozpuści, resztę połknij i popij wodą. Krwawienie i skurcze mogą wystąpić już po pierwszej dawce Misoprostolu. Jeśli tak się stanie pamiętaj, aby kontynuować zabieg mimo tego. Po upływie 3 godzin od zażycia pierwszej dawki Misoprostolu, należy przyjąć drugą dawkę. Wykonaj tą samą czynność co wcześniej. Włóż 4 tabletki pod język i trzymaj aż do rozpuszczenia. Krwawienie(jeśli nie wystąpiło po pierwszej dawce) powinno wystąpić do 12 godzin od zażycia drugiej porcji Misoprostolu. Jeśli odczuwasz silny ból brzucha, możesz zażyć tabletki przeciwbólowe, np. Ibuprofen czy Paracetamol. Nie zażywaj leków rozkurczowych(z substancją leku Drotaweryna) typu Nospa.

Ostrzeżenie: nie wkładaj Misoprostolu do pochwy. W internecie można wyczytać, że taka metoda jest stosowana i ma wyższą skuteczność. Jest w tym trochę prawdy, jednak zażycie Misoprostolu doustnie również jest wysoce skuteczne, a w momencie badania lekarskiego w szpitalu, lekarz zauważy resztki tabletek w pochwie. Jeśli zażyjesz Misoprostol doustnie, nawet podczas badania lekarskiego wszystko wygląda naturalnie. Lekarz nie jest w stanie odróżnić naturalnego poronienia od Twojej ingerencji lekami. Badanie krwi również nie wskaże na zażycie tabletek poronnych.

Kiedy aborcja się powiodła?

Jeśli po zażyciu leków wystąpi u Ciebie krwawienie i będziesz odczuwała skurcze najprawdopodobniej zabieg się powiódł. Ból i przebieg aborcji farmakologiczne można porównać do bardzo obfitej miesiączki. Aby mieć pewność, że produkt ciążowy został w całości wydalony udaj się na USG kilka dni po zabiegu lub po zakończeniu krwawienia. Lekarz nie rozpozna, że przyjęłaś leki poronne. Nie musisz mówić(jeśli nie chcesz), że byłaś w ciąży. Wystarczy powiedzieć, że masz silną i długą miesiączkę. Lekarz powie Ci, że doszło do naturalnego poronienia. Jeśli masz zaufanego lekarza, który wie o przyjmowaniu leków wczesnoporonnych przez Ciebie lepiej dla Ciebie. Krwawienie poaborcyjne może trwać od 6 do 14 dni. Zdarza się, że dłużej. Kobiety, które zażyły tabletki na etapie 4-6 tygodnia będą miały mniejsze krwawienie niż te, które zrobiły to w 7-9 tygodniu. Podczas samego zabiegu wydalona tkanka ciążowa w 4-6 tygodniu nie będzie widoczna. Na etapie 9. tygodnia można się spodziewać małej ,,kulki” czy większego skrzepu. Pamiętaj, że test ciążowy przez 4 tygodnie może być pozytywny. Organizm potrzebuje czasu, aby oczyścić się z ciążowych hormonów.

Kiedy aborcja się nie powiodła?

Jeśli po zażyciu całego zestawu nie wystąpiło krwawienie udaj się do lekarza, aby sprawdzić czy ciąża jest żywa i czy w ogóle jest. Zdarza się, że testy ciążowe pokazują błędne wyniki, a kobiety często podchodzą do zabiegu tylko na podstawie pozytywnego testu i spóźnionej miesiączki. Jeśli ciąża jest potwierdzona w 100%, a aborcja się nie powiodła możesz powtórzyć zabieg za kilka dni. Tabletki poronne stosowanie.

Przeciwwskazania do aborcji farmakologicznej

Przeciwwskazania do zażycia tabletek wczesnoporonnych:

 •  Brak potwierdzonej ciąży (niepotwierdzona przez test ciążowy lub badanie ultrasonograficzne),
 •  Niechęć do aborcji,
 • Zbyt duży wiek ciąży (maksymalnie do 12. tygodnia, przy 80% skuteczności. Do 9. tygodnia 98%),
 • Brak osoby trzeciej, która pomoże nam w razie komplikacji,
 • Choroby zaburzające krzepliwość krwi typu anemia, grożące wykrwawieniem,
 • Bycie pod wpływem substancji odurzających(alkohol, narkotyki),
 • Ciąża pozamaciczna,
 • Założona wkładka domaciczna(spirala),
 • Brak dostępu do szpitala lub lekarza w razie potrzeby,
 • Uczulenie na Misoprostol lub substancje pomocnicze.

Skutki uboczne aborcji farmakologicznej

Do skutków ubocznych zaliczamy takie objawy jak:

 • mdłości,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • fale gorąca,
 • dreszcze.

Po zabiegu można ponownie zajść w ciąże już 8 dni po zażyciu leków. Pamiętaj o skutecznej antykoncepcji, aby zapobiec niechcianej ciąży.

Pamiętaj, że wszystkie tabletki poronne (tabletki wczesnoporonne), należy stosować ściśle według ulotki. Przeczytaj naszą zakładkę tabletki poronne stosowanie dokładnie, zanim przystąpisz do zabiegu.

tabletki poronne stosowanie